WOJNA KRYMSKA I JEJ NASTĘPSTWA

W książce Lauren Myracle pt. "W śnieżną noc" znalazłam taki cytat: 

"(...) za fasadą doskonałości kryje się skłębiony chaos kłamstw i sekretnych smutków."

Wydaje mi się, że kongres wiedeński zakładał właśnie taką doskonałość. Choć deklaracje o pokoju i sprawiedliwości wydawały się piękne, a tak zwany "ład" miał pozostawać niezmienny, już w połowie XIX wieku zaczęły narastać konflikty. W tym poście postaram się scharakteryzować jeden z największych międzynarodowych konfliktów od czasów wojen napoleońskich: wojnę krymską.

Konflikt o opiekę nad świątyniami w Palestynie

Celem Rosji było panowanie nad Morzem Czarnym: chciała przejąć kontrolę nad tureckimi cieśninami, aby mieć wolny dostęp do Morza Śródziemnego. Poza tym, Rosjanie dążyli do ekspansji na Bałkanach. 

1853 rok - car Mikołaj I zażądał od sułtana dla Rosji wyłącznego prawa do opieki nad świętymi miejscami chrześcijan w Palestynie. Następnie, co wydaje się niewyobrażalne, car chciał sprawować opiekę nad wszystkimi wyznawcami prawosławia w imperium osmańskim. 
Jak można się domyślić, Turcja odrzuciła te żądania. Z resztą, kto by się na nie zgodził? 

Wojna krymska (5 paź 1853 – 30 mar 1856)



Początki walk były korzystne dla Rosji, jednak kiedy w obronie Turcji wystąpiły Wielka Brytania, Francja i Austria, powstał ogromny konflikt między największymi europejskimi mocarstwami. 

1855 rok - oblężenie Sewastopola. Przełomowe wydarzenie, które przesądziło o przegranej Rosji. Trwało aż 349 dni.



Zakończenie wojny i jej następstwa

Kiedy car Mikołaj I nagle zmarł, jego następca Aleksander II nie chciał kontynuować wojny. 

1856 rok - traktat pokojowy podpisany przez Aleksandra II w Paryżu. Od tej pory na Morzu Czarnym nie mogły przebywać żadne okręty wojenne, a Serbia, Mołdawia i Wołoszczyzna uzyskały szeroką autonomię. 

Imperium osmańskie zostało uchronione od klęski: mocarstwa zachodnie zyskały tam opiekę nad ludnością chrześcijańską. Co się jednak stało ze Świętym Przymierzem? 

Wydarzenia wojny krymskiej tak naprawdę zakończyły to, co miało gwarantować pokój w Europie. Przeciwdziałanie konfliktom i rewolucjom, które miało trwać wiecznie, w rezultacie trwało 38 lat. Choć na pewno nie jest to wieczność, to i tak Święte Przymierze okazało się niezwykle skuteczne w porównaniu do innych sojuszy. 

Klęska Rosji bardzo osłabiła całe państwo, widoczne stało się jego zacofanie. Na przykład, nowe rozwiązania techniczne, takie jak użycie telegrafu pozwalały bardziej rozwiniętym krajom szybko przekazywać informacje podczas walk. To pokazało, że pojawienie się takich urządzeń w dużym stopniu przyczyniło się do wygrania wojny przez siły antyrosyjskie.

Aleksander II zmuszony był do przeprowadzenia reform: polityka wewnętrzna caratu uległa liberalizacji. Okres tych zmian nazywamy odwilżą posewastopolską. 



Ta karykatura "Pęknięcie rosyjskiej bańki" symbolizuje Rosję, która przed wojną krymską była ogromnym, zdawać by się mogło niepokonanym mocarstwem, które jednak okazało się bezsilne wobec bardziej zaawansowanych i nowoczesnych państw zachodnich.





Żródła: https://histmag.org/Wojna-krymska-w-malarstwie-8562
https://pl.wikipedia.org/wiki/Obl%C4%99%C5%BCenie_Sewastopola_(1854%E2%80%931855)
podręcznik "Poznać przeszłość" klasa 3







Komentarze

Popularne posty z tego bloga

NOWE PRĄDY IDEOWE I KULTUROWE

WOJNA SECESYJNA