ZJEDNOCZENIE WŁOCH I NIEMIEC - XIX WIEK

 Łatwiej jest działać samemu czy w grupie? Na pewno wszystko zależy od okoliczności. Jednak jeśli chodzi o budowanie silnego państwa, z pewnością jednoczenie się jest do tego jedyną drogą. Chociaż nie zawsze jest to tak proste, jak się wydaje...

Dzisiaj opiszę wydarzenia z okresu zjednoczenia Włoch oraz zjednoczenia Niemiec, a także postaram się je porównać. 

 Zjednoczenie Włoch

Risorgimento to idea zakładająca budzenie włoskiej świadomości narodowej i dążenie do utworzenia niepodległego i zjednoczonego państwa włoskiego. Ta idea przerodziła się później w ruch polityczny, którego przedstawicielami byli między innymi Wiktor Emanuel II, Camillo Cavour, czy Giuseppe Garibaldi przedstawieni poniżej. 

Sojusznikiem tego ruchu stała się Francja (Napoleon III Bonaparte). 

1859 rok - Austria rozpoczęła działania zbrojne przeciwko Królestwu Sardynii (zwanego inaczej Piemontem). Stało się tak, gdyż Austria zaniepokoiła się wzrostem znaczenia Piemontu, obawiała się najbardziej znaczącego z państw włoskich. Wojska francuskie pokonały armię austriacką w bitwach pod Magentą i Solferino - Austria była na przegranej pozycji. ]

1860 rok - kolejne rewolucje na ziemiach włoskich - obalanie kolejnych monarchii (w Parmie, Toskanii, Modenie)

Największa rewolucja wybuchła w Królestwie Obojga Sycylii: z pomocą w obaleniu monarchii przybył Garibaldi, organizując wyprawę "tysiąca czerwonych koszul". Nazwano ją tak od koloru koszul ochotników, którzy stawili się do walki. Dzięki tej wyprawie, w 1860 roku zdobyto Neapol.



1861 rok - powstanie Królestwa Włoch z królem Wiktorem Emanuelem II na czele. Nadal poza granicami Włoch pozostawały Wenecja i Rzym, lecz to już wkrótce potem się zmieniło. 

Zjednoczenie Niemiec

Na początku przedstawiały się dwie koncepcje zjednoczenia: Wielkich Niemiec (taka koncepcja wychodziła ze strony Austrii) i Małych Niemiec, do których dążyły Prusy. W Małych Niemczech nie było miejsca dla Austrii i ostatecznie tę właśnie koncepcję przyjęto. 

Jak zmusić niechętnych ludzi do zjednoczenia? Odpowiedź to: "krwią i żelazem". Od 1861 roku kanclerzem był Otto von Bismarck, który dość brutalnie podchodził do sprawy: jeśli ktoś przeciwstawi się zjednoczeniu, zostanie do niego zmuszony siłą militarną. 

Otto von Bismarck

1864 rok - wojna z Danią, czyli dwie pieczenie na jednym ogniu. Prusy i Austria połączone sojuszem przystąpiły do konfliktu. Po pierwsze, Bismarck chciał przećwiczyć swoją armię. Wprawdzie silna armia pruska najprawdopodobniej byłaby w stanie samodzielnie pokonać wojska duńskie, ale kanclerz miał jeszcze jeden cel: osłabić międzynarodową pozycję Austrii. Będąc z nią w sojuszu, wojska pruskie mogły dowiedzieć się, jaką armią i techniką dysponowała Austria. 

W rezultacie Prusy zatrzymały Szlezwik, a Austria - Holsztyn. Szybko doszło do konfliktu na tym tle pomiędzy Prusami, a Austrią, a Bismarck podsycając ten konflikt dążył do wojny ze swoim niedawnym sojusznikiem. Wojna wybuchła w 1866 roku. Wojnę tę wygrały siły pruskie.


Bitwa pod Sadową w 1866r.



1867 rok - powstanie Związku Północnoniemieckiego z królem pruskim na czele. Były to na razie tylko państwa północne, jednak już w 1871 roku, jeszcze w trakcie wojny z Francją, Niemcy ogłosili powstanie II Rzeszy Niemieckiej pod berłem cesarskim Wilhelma I. 

Cesarstwo Niemieckie było federacją 22 państw o pewnej autonomii, wolnych miast oraz przyłączonych po wojnie z Francją Alzacji i Lotaryngii. 



Porównanie procesów zjednoczeniowych Włoch i Niemiec

Podobieństwa:
  • Silna i wpływowa postać dowodząca procesem
  • Chęć zjednoczenia przez ludność
  • Przeprowadzane działania wojenne
  • Dwa etapy: zjednoczenie pierwotne oraz dołączanie pozostałych części 
  • Więzi kulturowe, wspólny język podzielonego kraju, wspólna tradycja
Różnice: 
  • W Niemczech już przed zjednoczeniem istniały związki zjednoczeniowe, co nie wystąpiło we Włoszech
  • Zjednoczenie Włoch zostało wypracowane przez lud, w Niemczech zaś było to raczej narzucone odgórnie
  • Państwa włoskie były bardziej podzielone na "bogatą północ" i "biedne południe", w Niemczech problem ten nie występował
  • Kraje niemieckie były silnie powiązane gospodarczo, a we Włoszech powiązania te były słabe
  • Włochy przyjęły statut królestwa, a Niemcy - cesarstwa
Tak właśnie przedstawiały się procesy jednoczenia spowodowane ogólnoeuropejską tendencją narodowowyzwoleńczą. Do dziś Włochy i Niemcy to dwa zjednoczone państwa na mapie Europy. 



Źródła: https://artinfo.pl/dzielo/przed-powstaniem-styczniowym-wiktor-emanuel-ii-cavour-camillo-benso-giuseppe-garibaldi-tworcy-zjednoczenia-wloch
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wyprawa_tysi%C4%85ca
https://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,109268,17743297,otto-von-bismarck-dlaczego-zelazny-kanclerz-do-zony-mowil.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Sadow%C4%85
https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/1569905,Cesarstwo-Niemieckie-zwycieski-plan-Bismarcka
https://sciaga.pl/tekst/10051-11-zjednoczenie_niemiec_i_wloch_podobienstwa_i_roznice

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

WOJNA KRYMSKA I JEJ NASTĘPSTWA

NOWE PRĄDY IDEOWE I KULTUROWE

WOJNA SECESYJNA